بیماریهای مقاربتی شایع درایران و جهان

اذهب الى الأسفل

بیماریهای مقاربتی شایع درایران و جهان

پست من طرف Admin في السبت يناير 24, 2009 5:18 am

مقدمه :

بیماریهای مقاربتی از بیماریهای خیلی شایع در جهان هستند . این بیماریها به طور عمده در نتیجه تماس جنسی با فرد آلوده و یا از طریق مادر آلوده به کودک منتقل میشوند . ولی ممکن است استفاده از سرنگ و سوزن مشترک در معتادان تزریقی نیز سبب ابتلا به این بیماریها گردد .بر اساس برآورد سازمان جهانی بهداشت بیشتر از ۳۳۰ میلیون مورد جدید بیماریهای مقاربتی قابل درمان از جمله سيفلیس و سوزاک سالانه در دنیا بروز مینماید و در واقع روزانه شاهد بروز حدود یک میلیون مورد جدید از بیماریهای مقاربتی در دنیا هستیم .طبق گزارش منابع معتبر جهانی ، بیماریهای آمیزشی در دنیا رو به افزایش است و نظر به مسری بودن این بیماریها و عوارض ناشی از عدم درمان و پیشگیری آن ، کنترل بیماریهای آمیزشی ضروری می باشد .چون بیماریهای منتقله از راه تماس جنسی موضوع حساسی است و صحبت کردن آشکار در مورد آنها ، در کشورهای مختلف از جمله ایران آسان نیست و سبب بدنامی میشود ، بیماران یا به موقع برای درمان مراجعه نمیکنند و یا برای درمان به درمانگران سنتی مراجعه میکنند . لذا به خوبی معالجه نمی شوند و سبب انتقال و گسترش بیماری ميگردند .در صورت بی توجهی و عدم درمان به موقع این بیماریها ، ممکن است عوارض جدی مانند نازایی ، حاملگی خارج از رحم ، سرطان گردن رحم ، خونریزی شدید و پارگی لوله های رحمی پیش آید که منجر به مرگ هم میشود . در دو سوم یا بیشتر زنان باردار مبتلا به سیفلیس اولیه عفونت از طریق جفت به جنین سرایت میکند . عواقب بیماریهای مقاربتی فقط به خود بیماران محدود نمی شود .اگر زنان باردار ، مبتلا به بیماریهای آمیزشی شوند ، ممکن است پی آمدهایی نظیر سقط خود به خود ، تولد زودرس ، مرده زایی ، مرگ داخل رحم ، تولد با وزن پایین و عفونت چشمها و ریه ها در جنین و نوزاد ایجاد شود .ابتلا به بیماریهای آمیزشی ، خطر آلودگی به ویروس ایدز را افزایش می دهد و موجب بروز بیماری ایدز و مرگ بیماران می شود . بیماریهای مقاربتی قابل پیشگیری و درمان هستند .تعریف :

بیماریهای مقاربتی از انواع بیماریهای واگیردار هستند که به طور عمده از طریق آمیزش جنسی با فرد آلوده انتقال مییابند . انتقال از مادر آلوده به نوزاد و از راه خون هم امکان دارد . این بیماریها توسط تعدادی از عوامل بیماریزا ایجاد میشوند که باعث بروز علائمی مانند ترشحات مجرای ادرار در مردان ، ترشح مهبل در زنان ، زخم در ناحیه تناسلی ، درد در قسمت تحتانی شکم در زنان ، تورم و قرمزی بیضه و تورم غدد لنفاوی در کشاله ران می گردد . در بعضی ها ، بخصوص در زنان ممکن است عفونت ، علامتی ایجاد نکند .
avatar
Admin
Admin

ذكر
تعداد پستها : 697
Age : 34
آدرس پستي : mehryaar@inbox.com
شغل : ميكروبيولوژيست
وضعیت : مدير مسئول ( رياست سايت )
متن يا شعر مورد علاقه : ماتریکس یعنی زادگاه عشق و دوستی
Registration date : 2008-11-16

خواندن مشخصات فردي http://matrixdl.4rumer.net

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: بیماریهای مقاربتی شایع درایران و جهان

پست من طرف Admin في السبت يناير 24, 2009 5:19 am

کنترل بیماریهای مقاربتی به سه دلیل زیر دارای اهمیت است :1) به علت دامنه و گسترش این بیماریها2) به علت ایجاد عوارض جدی3) به علت ارتباط بین بیماریهای منتقله از راه مقاربت و آلودگی به ویروس ایدزدو نوع از بیماریهای مهم مقاربتی سوزاک و سیفلیس هستند . بیماری ایدز هم در این طبقه بندی جای دارد ، هر چند که ایدز از طریق غیر آمیزشی هم منتقل میشود .عوامل بیماری زا :

بیش از ۲0۰ موجود زنده میکروسکوپی مختلف از جمله باکتری ، قارچ ، انگل ، ویروس و … سبب بیماریهای مقاربتی میشوند ، ولی معمولاً علائم و نشانه های یکسانی ایجاد ميکنند , مثلاً ترشح از مجرای آلت در مردان و ترشح مهبل در زنان و زخم تناسلی از علائم شایع بیماریهای آمیزشی است .راههای سرایت :

چنانچه از نام بیماریها پیداست ، راه اصلی انتقال بیماریهای آمیزشی ، نزدیکی جنسی (مهبلی یا مقعدی) با فرد آلوده است .

سایر راههای انتقال عبارتند از :1) از مادر آلوده به نوزاد در حین حاملگی ، در زمان زایمان و یا بعد از تولد2) از راه انتقال خون و فرآورده های خونی آلوده و اشتراک در سرنگ و سوزن تزریقی آلودهمهم است بدانیم که شریک جنسی آلوده ممکن است دارای علامت نباشد و نداند که بیمار است و سبب انتقال و گسترش بیماری گردد . بیماریهای مقاربتی ، خطر آلودگی به ویروس ایدز را افزایش میدهند .

رفتارهای زیر احتمال انتقال بیماری را افزایش میدهد :1) داشتن بیش از یک شریک جنسی2) داشتن شریک جنسی که دارای شرکای جنسی متعدد است .3) داشتن انحراف جنسی و نزدیکی با افراد فاسد و بدکاره4) عدم استفاده از کاندوم در هر یک از شرایط یادشده در بالاراههای ورود عوامل بیماریزا معمولاً از طریق اندامهای تناسلی ، مجاری ادراری ، مخاط دهان و مقعد ، پوست خراش یافته و خون است .

در زنان و نیز در مردان ، بیماریهای قابل انتقال از راه مقاربت در گروه سنی ۱۵- ۳۰ سال در بالاترین حد است و در سنین بعدی کاهش پیدا میکند .
avatar
Admin
Admin

ذكر
تعداد پستها : 697
Age : 34
آدرس پستي : mehryaar@inbox.com
شغل : ميكروبيولوژيست
وضعیت : مدير مسئول ( رياست سايت )
متن يا شعر مورد علاقه : ماتریکس یعنی زادگاه عشق و دوستی
Registration date : 2008-11-16

خواندن مشخصات فردي http://matrixdl.4rumer.net

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: بیماریهای مقاربتی شایع درایران و جهان

پست من طرف Admin في السبت يناير 24, 2009 5:20 am

** عوامل اجتماعی که بر انتقال این نوع بیماریها تأثیر میگذارندتأخیر در درمان بیماریهای منتقله از راه مقاربت به دلایل زیر :1) زنان مبتلا اغلب علامت ندارند. حدود ۸۰% زنان آلوده به سوزاک ممکن است بدون علامت باشند .2) ترس از بدنامی ممکن است مردم را به سرپوش نهادن وادارد و این خود سبب افزایش و گسترش آلودگی میشود .3) ممکن است امکانات بهداشتی – درمانی در دسترس نباشد و یا بیماران استطاعت پرداخت هزینه خدمات را نداشته باشند .4) ممکن است مردم ترجیح دهند برای اجتناب از بی آبروئی ، به درمانگران سنتی مراجعه کنند .5) بالاخره ممکن است داروهای لازم را به طور کامل مصرف نکنند . درمان موثر وقتی امکان پذیر است که بیماران دوره درمان را کامل کنند .6) همراه نیاوردن شرکای جنسی برای درمان7) کوتاهی در استفاده از کاندوم برای فعالیت امن جنسی

** علاوه بر عوامل اجتماعی و رفتاری یاد شده در بالا ، عوامل زیر هم در انتقال بیماریهای مقاربتی موثرند :سن : ماهیت مخاط مهبل و دهانه رحم در زنان جوان ، آنها را برای آلوده شدن بسیار مستعد می سازد . زنان جوان وقتی بسیار زود ازدواج میکنند و یا از نظر جنسی فعال میشوند ، مخصوصاً در معرض خطر بیشتری قرار دارند .جنس : بیماریهای مقاربتی ابتدا از طریق تماس جنسی درون مهبلی به زنان منتقل میشود . زنان راحت تر و سریعتر از مردان به بیماریهای مقاربتی مبتلا میشوند .ختنه : مردان ختنه شده کمتر از مردان ختنه نشده به بیماریهای مقاربتی مبتلا میشوند .و ازدواج دیرهنگام .در اکثر جوامع افراد معینی ممکن است وجود داشته باشند که اختصاصاً در مقابل بیماریهای آمیزشی آسیب پذیر باشند و عبارتند از :1) دختران نوجوانی که از نظر جنسی فعال هستند .2) زنانی که دارای چند شریک جنسی هستند .3) زنان بدکاره و فاسد و مشتریان آنها4) مردان و زنانی که شغل آنها ایجاب می کند که از خانواده خود دور باشند و شرکای جنسی دائمی در درازمدت ندارند .

علائم

مهمترین علائم و شکایات بیماران مبتلا به بیماریهای مقاربتی عبارتند از :1) ترشح غیرعادی از مجرای تناسلی زن (افزایش مقدار ، تغییر بو و رنگ)2) سوزش ، خارش و درد در هنگام مقاربت زنان3) هرگونه زخم و یا ضایعه تناسلی4) درد در قسمت تحتانی شکم و درد واضح لگنی در زنان5) تورم (برآمدگی) دو طرفه یا یک طرفه غدد لنفاوی در کشاله ران6) درد ، قرمزی و تورم در بیضه ها7) قرمزی ، ترشح و تورم چشم در نوزادان

تشخيص بيماري :

بیماریهای قابل انتقال از طریق مقاربت در زنها ، معمولاً علامتی ایجاد نمی کنند و یا علائم خفیف دارند . بنابر این زنها کمتر برای درمان مراجعه میکنند .

بیش از ۲0۰ عامل بیماریزای مختلف بیماریهای مقاربتی ایجاد میکنند که معمولاً علائم و نشانه های مشابهی دارند و اگر دقت شود به آسانی تشخیص داده میشوند . دسترسی به تسهیلات و امکانات آزمایشگاهی به تشخیص کمک میکند ، زیرا بعضی از علائم ، خصوصاً در زنان ممکن است نتیجه علل دیگری غیر از بیماریهای مقاربتی باشد .درمان :

علاوه بر درمان بیمار باید همسر و شریک جنسی او نیز درمان شود . اگر یک طرف درمان شود ، چون بیماری مسری است ، چرخه انتقال ادامه مییابد . افراد مبتلا تا بهبودی کامل باید از تماس جنسی خودداری کنند و این خودداری تا از بین رفتن علائم و دوره کامل درمان باید ادامه داشته باشد . اگر مبتلایان به بیماریهای مقاربتی نتوانند از فعالیت جنسی تا بهبودی کامل خودداری کنند باید در تمام مراحل نزدیکی از کاندوم استفاده نمایند . از آنجایی که خطر آلودگی به ویروس ایدز در افراد مبتلا به بیماریهای مقاربتی چند برابر میشود ، باید سعی شود طبق توصیه و تجویز پزشک ، درمانهای مراقبتی و دارویی لازم انجام و دوره درمان کامل شود .وجود قرمزی و ترشح چشم در نوزادان ، ممکن است با عفونت مادر مرتبط باشد ، لذا علاوه بر نوزاد ، والدین او نیز باید تحت مراقبتهای لازم پزشکی قرار گیرند .

امروزه بیماریهای مقاربتی قابل درمان هستند ، ولی ممکن است در آینده عوارض آنها قابل درمان نباشند . همانطور که متاسفانه همچنان بيماري ایدز درمانی ندارد و بنابر این مهم است که از رفتارهایی که سبب آلودگی می شوند پرهیز شود .عوارض بیماریهای مقاربتی :

شواهد اخیر نشان داده است که بیماریهای شایع منتقله از راه مقاربت به انتشار آلودگی به ویروس ایدز کمک می کنند . افراد مبتلا به بیماریهای آمیزشی از جمله سوزاک ، سیفلیس و … اگر در معرض ویروس بیماری ایدز قرار گیرند ، احتمال آلودگی آنها بیشتر است .

عوارض بیماریهای مقاربتی که آسیبهای جدی بوجود میآورند و گاهی در زنان سبب مرگ هم میشوند عبارتند از :1) درد کهنه و مزمن در ناحیه شکم که زن را دچار عذاب جسمی و روحی میکند .2) نازایی در زنان و ناباروری و تنگی پیشابراه در مردان , سرطان پروستات در مردان و ...3) سقط خود بخودی4) حاملگی خارج از رحمی5) سرطان دستگاه تناسلی بخصوص گردن رحم6) مرده زایی ، ناهنجاریهای مادرزادی و مرگ نوزاد7) مرگ زن به علت عفونت و سایر عوارض یاد شدهCool عفونتهای چشمی بالقوه کور کننده و سینه پهلو در کودکان

بسیاری از زنان ممکن است بدون آنکه بدانند که مبتلا به بیماری التهابی لگن هستند نابارور شوند . ۵۵ - ۸۵ درصد زنان مبتلا به بیماریهای عفونی لگن ممکن است نابارور شوند .

در اثر بیماریهای التهابی و عفونی و تنگی لوله های رحمی ، خطر بروز حاملگی های خارج از رحم – که میتواند سبب مرگ مادر و جنین شود - افزایش چشمگيري مییابد . حاملگی خارج از رحم اگر باعث پارگی لوله های رحمی شود ، خونریزی های شدید ایجاد میکند . در کشورهای در حال توسعه ، حاملگی های خارج از رحم باعث مرگ ۱0 - 5 درصد مادران ميشود . سیفلیس در زمان بارداری ، ممکن است از طریق کیسه آب ، جنین را آلوده سازد . متاسفانه بايد اذعان كرد كه حدود ۴۰% حاملگی های زنان مبتلا به سیفلیس به سقط جنین ، مرده زایی و مرگ در زمانی نزدیک به زایمان ختم میشوند .سوزاک در مردان ممکن است عوارض شدیدی به وجود آورد . آلودگی می تواند از پیشابراه به قسمتهای دیگر تناسلی انتشار یابد و سبب تنگی مجرا و ناباروری شود ، ولی امروز این عوارض بسیار نادر است . بايد توجه كرد که اگر بیماری زود تشخیص داده شود و به موقع درمان شود ، کلیه این عوارض قابل اجتناب هستند ، همچنين بايد دانست كه بیماریهای مقاربتی ، آلودگی و ابتلای به ويروس ایدز را تسهیل می کنند، این موضوع اهمیت پیشگیری از بیماریهای آمیزشی را نشان می دهد .
avatar
Admin
Admin

ذكر
تعداد پستها : 697
Age : 34
آدرس پستي : mehryaar@inbox.com
شغل : ميكروبيولوژيست
وضعیت : مدير مسئول ( رياست سايت )
متن يا شعر مورد علاقه : ماتریکس یعنی زادگاه عشق و دوستی
Registration date : 2008-11-16

خواندن مشخصات فردي http://matrixdl.4rumer.net

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: بیماریهای مقاربتی شایع درایران و جهان

پست من طرف Admin في السبت يناير 24, 2009 5:26 am

** عوامل اجتماعی که بر انتقال این نوع بیماریها تأثیر میگذارندتأخیر در درمان بیماریهای منتقله از راه مقاربت به دلایل زیر :1) زنان مبتلا اغلب علامت ندارند. حدود ۸۰% زنان آلوده به سوزاک ممکن است بدون علامت باشند .2) ترس از بدنامی ممکن است مردم را به سرپوش نهادن وادارد و این خود سبب افزایش و گسترش آلودگی میشود .3) ممکن است امکانات بهداشتی – درمانی در دسترس نباشد و یا بیماران استطاعت پرداخت هزینه خدمات را نداشته باشند .4) ممکن است مردم ترجیح دهند برای اجتناب از بی آبروئی ، به درمانگران سنتی مراجعه کنند .5) بالاخره ممکن است داروهای لازم را به طور کامل مصرف نکنند . درمان موثر وقتی امکان پذیر است که بیماران دوره درمان را کامل کنند .6) همراه نیاوردن شرکای جنسی برای درمان7) کوتاهی در استفاده از کاندوم برای فعالیت امن جنسی

** علاوه بر عوامل اجتماعی و رفتاری یاد شده در بالا ، عوامل زیر هم در انتقال بیماریهای مقاربتی موثرند :سن : ماهیت مخاط مهبل و دهانه رحم در زنان جوان ، آنها را برای آلوده شدن بسیار مستعد می سازد . زنان جوان وقتی بسیار زود ازدواج میکنند و یا از نظر جنسی فعال میشوند ، مخصوصاً در معرض خطر بیشتری قرار دارند .جنس : بیماریهای مقاربتی ابتدا از طریق تماس جنسی درون مهبلی به زنان منتقل میشود . زنان راحت تر و سریعتر از مردان به بیماریهای مقاربتی مبتلا میشوند .ختنه : مردان ختنه شده کمتر از مردان ختنه نشده به بیماریهای مقاربتی مبتلا میشوند .و ازدواج دیرهنگام .
avatar
Admin
Admin

ذكر
تعداد پستها : 697
Age : 34
آدرس پستي : mehryaar@inbox.com
شغل : ميكروبيولوژيست
وضعیت : مدير مسئول ( رياست سايت )
متن يا شعر مورد علاقه : ماتریکس یعنی زادگاه عشق و دوستی
Registration date : 2008-11-16

خواندن مشخصات فردي http://matrixdl.4rumer.net

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: بیماریهای مقاربتی شایع درایران و جهان

پست من طرف Admin في السبت يناير 24, 2009 5:27 am

در اکثر جوامع افراد معینی ممکن است وجود داشته باشند که اختصاصاً در مقابل بیماریهای آمیزشی آسیب پذیر باشند و عبارتند از :1) دختران نوجوانی که از نظر جنسی فعال هستند .2) زنانی که دارای چند شریک جنسی هستند .3) زنان بدکاره و فاسد و مشتریان آنها4) مردان و زنانی که شغل آنها ایجاب می کند که از خانواده خود دور باشند و شرکای جنسی دائمی در درازمدت ندارند .
avatar
Admin
Admin

ذكر
تعداد پستها : 697
Age : 34
آدرس پستي : mehryaar@inbox.com
شغل : ميكروبيولوژيست
وضعیت : مدير مسئول ( رياست سايت )
متن يا شعر مورد علاقه : ماتریکس یعنی زادگاه عشق و دوستی
Registration date : 2008-11-16

خواندن مشخصات فردي http://matrixdl.4rumer.net

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: بیماریهای مقاربتی شایع درایران و جهان

پست من طرف Admin في السبت يناير 24, 2009 5:28 am

علائم

مهمترین علائم و شکایات بیماران مبتلا به بیماریهای مقاربتی عبارتند از :1) ترشح غیرعادی از مجرای تناسلی زن (افزایش مقدار ، تغییر بو و رنگ)2) سوزش ، خارش و درد در هنگام مقاربت زنان3) هرگونه زخم و یا ضایعه تناسلی4) درد در قسمت تحتانی شکم و درد واضح لگنی در زنان5) تورم (برآمدگی) دو طرفه یا یک طرفه غدد لنفاوی در کشاله ران6) درد ، قرمزی و تورم در بیضه ها7) قرمزی ، ترشح و تورم چشم در نوزادان
avatar
Admin
Admin

ذكر
تعداد پستها : 697
Age : 34
آدرس پستي : mehryaar@inbox.com
شغل : ميكروبيولوژيست
وضعیت : مدير مسئول ( رياست سايت )
متن يا شعر مورد علاقه : ماتریکس یعنی زادگاه عشق و دوستی
Registration date : 2008-11-16

خواندن مشخصات فردي http://matrixdl.4rumer.net

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: بیماریهای مقاربتی شایع درایران و جهان

پست من طرف Admin في السبت يناير 24, 2009 5:29 am

تشخيص بيماري :

بیماریهای قابل انتقال از طریق مقاربت در زنها ، معمولاً علامتی ایجاد نمی کنند و یا علائم خفیف دارند . بنابر این زنها کمتر برای درمان مراجعه میکنند .

بیش از ۲0۰ عامل بیماریزای مختلف بیماریهای مقاربتی ایجاد میکنند که معمولاً علائم و نشانه های مشابهی دارند و اگر دقت شود به آسانی تشخیص داده میشوند . دسترسی به تسهیلات و امکانات آزمایشگاهی به تشخیص کمک میکند ، زیرا بعضی از علائم ، خصوصاً در زنان ممکن است نتیجه علل دیگری غیر از بیماریهای مقاربتی باشد .درمان :

علاوه بر درمان بیمار باید همسر و شریک جنسی او نیز درمان شود . اگر یک طرف درمان شود ، چون بیماری مسری است ، چرخه انتقال ادامه مییابد . افراد مبتلا تا بهبودی کامل باید از تماس جنسی خودداری کنند و این خودداری تا از بین رفتن علائم و دوره کامل درمان باید ادامه داشته باشد . اگر مبتلایان به بیماریهای مقاربتی نتوانند از فعالیت جنسی تا بهبودی کامل خودداری کنند باید در تمام مراحل نزدیکی از کاندوم استفاده نمایند . از آنجایی که خطر آلودگی به ویروس ایدز در افراد مبتلا به بیماریهای مقاربتی چند برابر میشود ، باید سعی شود طبق توصیه و تجویز پزشک ، درمانهای مراقبتی و دارویی لازم انجام و دوره درمان کامل شود .وجود قرمزی و ترشح چشم در نوزادان ، ممکن است با عفونت مادر مرتبط باشد ، لذا علاوه بر نوزاد ، والدین او نیز باید تحت مراقبتهای لازم پزشکی قرار گیرند .

امروزه بیماریهای مقاربتی قابل درمان هستند ، ولی ممکن است در آینده عوارض آنها قابل درمان نباشند . همانطور که متاسفانه همچنان بيماري ایدز درمانی ندارد و بنابر این مهم است که از رفتارهایی که سبب آلودگی می شوند پرهیز شود .
avatar
Admin
Admin

ذكر
تعداد پستها : 697
Age : 34
آدرس پستي : mehryaar@inbox.com
شغل : ميكروبيولوژيست
وضعیت : مدير مسئول ( رياست سايت )
متن يا شعر مورد علاقه : ماتریکس یعنی زادگاه عشق و دوستی
Registration date : 2008-11-16

خواندن مشخصات فردي http://matrixdl.4rumer.net

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: بیماریهای مقاربتی شایع درایران و جهان

پست من طرف Admin في السبت يناير 24, 2009 5:29 am

عوارض بیماریهای مقاربتی :

شواهد اخیر نشان داده است که بیماریهای شایع منتقله از راه مقاربت به انتشار آلودگی به ویروس ایدز کمک می کنند . افراد مبتلا به بیماریهای آمیزشی از جمله سوزاک ، سیفلیس و … اگر در معرض ویروس بیماری ایدز قرار گیرند ، احتمال آلودگی آنها بیشتر است .

عوارض بیماریهای مقاربتی که آسیبهای جدی بوجود میآورند و گاهی در زنان سبب مرگ هم میشوند عبارتند از :1) درد کهنه و مزمن در ناحیه شکم که زن را دچار عذاب جسمی و روحی میکند .2) نازایی در زنان و ناباروری و تنگی پیشابراه در مردان , سرطان پروستات در مردان و ...3) سقط خود بخودی4) حاملگی خارج از رحمی5) سرطان دستگاه تناسلی بخصوص گردن رحم6) مرده زایی ، ناهنجاریهای مادرزادی و مرگ نوزاد7) مرگ زن به علت عفونت و سایر عوارض یاد شدهCool عفونتهای چشمی بالقوه کور کننده و سینه پهلو در کودکان

بسیاری از زنان ممکن است بدون آنکه بدانند که مبتلا به بیماری التهابی لگن هستند نابارور شوند . ۵۵ - ۸۵ درصد زنان مبتلا به بیماریهای عفونی لگن ممکن است نابارور شوند .

در اثر بیماریهای التهابی و عفونی و تنگی لوله های رحمی ، خطر بروز حاملگی های خارج از رحم – که میتواند سبب مرگ مادر و جنین شود - افزایش چشمگيري مییابد . حاملگی خارج از رحم اگر باعث پارگی لوله های رحمی شود ، خونریزی های شدید ایجاد میکند . در کشورهای در حال توسعه ، حاملگی های خارج از رحم باعث مرگ ۱0 - 5 درصد مادران ميشود . سیفلیس در زمان بارداری ، ممکن است از طریق کیسه آب ، جنین را آلوده سازد . متاسفانه بايد اذعان كرد كه حدود ۴۰% حاملگی های زنان مبتلا به سیفلیس به سقط جنین ، مرده زایی و مرگ در زمانی نزدیک به زایمان ختم میشوند .سوزاک در مردان ممکن است عوارض شدیدی به وجود آورد . آلودگی می تواند از پیشابراه به قسمتهای دیگر تناسلی انتشار یابد و سبب تنگی مجرا و ناباروری شود ، ولی امروز این عوارض بسیار نادر است . بايد توجه كرد که اگر بیماری زود تشخیص داده شود و به موقع درمان شود ، کلیه این عوارض قابل اجتناب هستند ، همچنين بايد دانست كه بیماریهای مقاربتی ، آلودگی و ابتلای به ويروس ایدز را تسهیل می کنند، این موضوع اهمیت پیشگیری از بیماریهای آمیزشی را نشان می دهد .
avatar
Admin
Admin

ذكر
تعداد پستها : 697
Age : 34
آدرس پستي : mehryaar@inbox.com
شغل : ميكروبيولوژيست
وضعیت : مدير مسئول ( رياست سايت )
متن يا شعر مورد علاقه : ماتریکس یعنی زادگاه عشق و دوستی
Registration date : 2008-11-16

خواندن مشخصات فردي http://matrixdl.4rumer.net

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: بیماریهای مقاربتی شایع درایران و جهان

پست من طرف Admin في السبت يناير 24, 2009 5:30 am

راههای کنترل و پیشگیری :

اگرچه بیماریهای مقاربتی به طور کلی باعث عوارض جانبی و عواقب زیادی میشوند ولی تلاشهای محدودی برای کنترل آنها انجام شده است . بنابر این موفقیت های بسیار کمی برای کاستن شیوع و جلوگیری از موارد جدید بیماریها حاصل گشته است . در نتیجه بیماریهای آمیزشی سریعاً در تمام جهان و به خصوص در کشورهای در حال توسعه ، گسترش و انتشار یافته است .
avatar
Admin
Admin

ذكر
تعداد پستها : 697
Age : 34
آدرس پستي : mehryaar@inbox.com
شغل : ميكروبيولوژيست
وضعیت : مدير مسئول ( رياست سايت )
متن يا شعر مورد علاقه : ماتریکس یعنی زادگاه عشق و دوستی
Registration date : 2008-11-16

خواندن مشخصات فردي http://matrixdl.4rumer.net

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: بیماریهای مقاربتی شایع درایران و جهان

پست من طرف Admin في السبت يناير 24, 2009 5:31 am

اهداف اصلی کنترل بیماریهای مقاربتی عبارتند از :1) قطع نمودن انتقال عفونت و در نتیجه کاهش موارد جدید بیماریهای مقاربتی2) کاستن از طول مدت زمان عفونت جهت کاهش میزان شیوع و در نتیجه پیشگیری نمودن از گسترش بیماریها ، عوارض جانبی و عواقب آن3) کاهش خطر آلودگی به ویروس ایدز*** به منظور کاهش انتشار آلودگی بیماریهای مقاربتی ، داشتن راهکارهای علمی ، موثر و قابل دسترس مهم است . پاره ای از آنها به شرح زیر است :1) تشخیص سریع و درمان به موقع افراد مبتلا به بیماریهای مقاربتی ، هم به منظور کاهش انتقال به دیگران و هم به حداقل رساندن عوارض و عواقب آن2) آموزش بیماران و جامعه در مورد خطرات روابط جنسی ناامن و ترغیب آنها به استفاده از کاندوم و محدود کردن شرکای جنسی3) درمان و آموزش شرکای جنسی بیماران4) هدف قرار دادن گروههای آسیب پذیر5) مراعات اصول اخلاقی و بهداشتی در روابط جنسی و نداشتن رفتارهای جنسی پرخطر6) وفاداری به همسر و داشتن رفتار جنسی مسوولانه7) خویشتنداری در دوران تجرد و اجتناب از روابط جنسی نامشروع قبل از ازدواج و استفاده از کاندوم در هنگام ضرورتCool تمرین رفتارهای بهداشتی از جمله عدم استفاده مشترک از لباسهای زیر در زنان و استحمام و …9) ادرار کردن بعد از نزدیکی و شستشوی نواحی تناسلی بعد از مقاربت10) توجه به بروز هر گونه علامت بیماریهای جنسی در خود و همسر11) شناسایی و آموزش گروه هایی خاص از مردم نظیر کارگران مهاجر و سیار و آنهایی که به هر علتی برای انجام کار از خانواده خود به مدتهای طولانی دورند .
avatar
Admin
Admin

ذكر
تعداد پستها : 697
Age : 34
آدرس پستي : mehryaar@inbox.com
شغل : ميكروبيولوژيست
وضعیت : مدير مسئول ( رياست سايت )
متن يا شعر مورد علاقه : ماتریکس یعنی زادگاه عشق و دوستی
Registration date : 2008-11-16

خواندن مشخصات فردي http://matrixdl.4rumer.net

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: بیماریهای مقاربتی شایع درایران و جهان

پست من طرف Admin في السبت يناير 24, 2009 5:32 am

موانعی که در سر راه کنترل بیماریهای مقاربتی قرار دارند و باید متوجه آنها بود عبارتند از :1) تغییر در رفتارهای جنسی مشکل است . رفتارهای جنسی با فرهنگ هر منطقه شکل می گیرد و با مذهب تاثیر میپذیرد . تغییر در رفتارهای جنسی ، به دلیل آنکه موضوع بسیار شخصی و عمیقاً ریشه دار است مشکل است . استفاده از داروها ، از جمله الکل ، توانایی افراد را برای تصمیم گیری خوب و عاقلانه بر ضد آلودگی به بیماریهای مقاربتی و آلودگی به ویروس ایدز مختل میسازد . خوشبختانه وجود فرهنگ اسلامی و ترویج اخلاق حسنه موجب پیشگیری از بیماریهای مقاربتی میشود و لذا ترویج فرهنگ بیگانه از جمله موانع و مشکلات محسوب می شود .2) بحث در مورد روابط جنسی خیلی هم ساده و آسان نیست . افراد ممکن است از سوال کردن در مورد اطلاعاتی که نیاز دارند ، خجالت بکشند و برای درمان دیر مراجعه کنند و بخصوص از دادن مشخصات شرکای جنسی خود ابا داشته باشند .3) بسیاری از بیماران بدون علامت هستند . افراد مبتلا به بیماریهای آمیزشی ممکن است علامتی نداشته باشند و بیماری را منتشر کنند و این امر مشکلات فراوانی در راه کنترل و جلوگیری از بیماریهای آمیزشی فراهم میآورد .4) درمان همیشه آسان و یا موثر نیست . بعضی از باکتریها نظیر عامل سوزاک به داروهای مصرفی مقاوم میشوند . مقاومت به داروها مستلزم تغییر داروهای انتخابی است . تولید واکسن برای بیماریهای مقاربتی نظیر آلودگی به ویروس ایدز ، به علت تغییرات مستمر ویروس در حال حاضر امکان ندارد .
avatar
Admin
Admin

ذكر
تعداد پستها : 697
Age : 34
آدرس پستي : mehryaar@inbox.com
شغل : ميكروبيولوژيست
وضعیت : مدير مسئول ( رياست سايت )
متن يا شعر مورد علاقه : ماتریکس یعنی زادگاه عشق و دوستی
Registration date : 2008-11-16

خواندن مشخصات فردي http://matrixdl.4rumer.net

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: بیماریهای مقاربتی شایع درایران و جهان

پست من طرف Admin في السبت يناير 24, 2009 5:33 am

میتوان با بکار بردن شیوه های زیر بر دامنه مراقبت و کنترل افزود :1) رازداری و تضمین پنهانی و محرمانه عمل کردن در درمان موارد2) بدنام نکردن افراد3) برقراری ارتباط درست جلب اعتماد و احترام به بیماران4) ارائه خدمات در زمان مناسب و کاهش زمان انتظار5) کمک به پرداخت قسمتی از هزینه درمان6) ترویج فرهنگ اسلامی و قداست خانواده و تشویق به ازدواج
avatar
Admin
Admin

ذكر
تعداد پستها : 697
Age : 34
آدرس پستي : mehryaar@inbox.com
شغل : ميكروبيولوژيست
وضعیت : مدير مسئول ( رياست سايت )
متن يا شعر مورد علاقه : ماتریکس یعنی زادگاه عشق و دوستی
Registration date : 2008-11-16

خواندن مشخصات فردي http://matrixdl.4rumer.net

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: بیماریهای مقاربتی شایع درایران و جهان

پست من طرف Admin في السبت يناير 24, 2009 5:33 am

عفونتهای آميزشی در مردان :

عفونتهايي كه در طي مقاربت (مهبلي ، مقعدي يا دهاني) از فردي به فرد ديگر منتقل ميشوند ، به عفونتهاي آميزشي معروف هستند . هر چند كه اين عفونتها ، هم مردان و هم زنان را مبتلا ميكنند ، ولي علايم آنها با يكديگر متفاوت است (مبحث بالا) . همچنين علايم ، فرد بسته به نوع تماس جنسي هم متفاوت است ، برخي از عفونتها ، حتي اگر علايم كمي هم داشته باشند ، ممكن است خطرناك باشند و در صورت درمان نشدن باعث ايجاد آسيبهاي دايمي شوند .در صورتي كه فكر ميكنيد شما يا همسرتان مبتلا به عفونت آميزشي هستيد ، بايد به پزشك يا به درمانگاه عفونتهاي آميزشي مراجعه كنيد تا با حفظ كامل رازداري ، درمان شويد . ابتلا به چند نوع عفونت آميزشي بطور همزمان شايع است . تا زمانيكه پزشك تأييد كند كه عفونت كاملاً برطرف شده است بايد از هرگونه رابطه جنسي بپرهيزيد . خطر ابتلا به عفونت آميزشي با استفاده از رفتارهاي جنسي سالـم كـاهش پيـدا مي‌‌كند .
avatar
Admin
Admin

ذكر
تعداد پستها : 697
Age : 34
آدرس پستي : mehryaar@inbox.com
شغل : ميكروبيولوژيست
وضعیت : مدير مسئول ( رياست سايت )
متن يا شعر مورد علاقه : ماتریکس یعنی زادگاه عشق و دوستی
Registration date : 2008-11-16

خواندن مشخصات فردي http://matrixdl.4rumer.net

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: بیماریهای مقاربتی شایع درایران و جهان

پست من طرف Admin في السبت يناير 24, 2009 5:38 am

آشنائي با انواع و اقسام بيماريهاي مقاربتي :تعريف نهفتگي : فاصله زماني تماس با عامل بيماري و شروع علايم .نام عفونت : تبخال تناسلیدوره مخفي بودن(نهفتگي) : 4 الي 7 روزعلايم در مردان : زخم يا خارش آلت و بعضا رانهاست . سپس تعدادي تاول كوچك و دردناك ظاهر ميشود . با پاره شدن تاولها ، زخمهايي ايجاد ميشود كه پس از 10 الي 14 روز بهبود پيدا ميكنند . بعضي اشخاص ممكن است در طي حملات ، تب هم داشته باشند . اين بيماري معمولا عود ميكند .تشخيص و درمان : تشخيص معمولا بر اساس ظاهر پوست آلت داده ميشود . داروهاي ضد ويروس خوراكي ، چنانچه در اوايل حملات مصرف شوند ، باعث كوتاه شدن مدت آنها ميشود ، اما ويروس را ريشه كن نميكند . تبخال تناسلی هنگام وجود زخم ، بيشتر از مواقع ديگر مسري است ، اما در برخي موارد ، بعد از بهبود زخم هم باعث انتقال عفونت ميشود .
avatar
Admin
Admin

ذكر
تعداد پستها : 697
Age : 34
آدرس پستي : mehryaar@inbox.com
شغل : ميكروبيولوژيست
وضعیت : مدير مسئول ( رياست سايت )
متن يا شعر مورد علاقه : ماتریکس یعنی زادگاه عشق و دوستی
Registration date : 2008-11-16

خواندن مشخصات فردي http://matrixdl.4rumer.net

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: بیماریهای مقاربتی شایع درایران و جهان

پست من طرف Admin في السبت يناير 24, 2009 5:39 am

نام عفونت : زگيل تناسلیدوره مخفي بودن(نهفتگي) : 1 الي 20 ماهعلايم در مردان : به صورت توده هاي گوشتي و صورتي رنگ بر روي آلت و در برخي موارد اطراف مقعد ظاهر ميشود .تشخيص و درمان : با جراحي يا داروهاي موضعي درمان ميشوند . گاهي اوقات عليرغم درمان ، ممكن است عود كند .
avatar
Admin
Admin

ذكر
تعداد پستها : 697
Age : 34
آدرس پستي : mehryaar@inbox.com
شغل : ميكروبيولوژيست
وضعیت : مدير مسئول ( رياست سايت )
متن يا شعر مورد علاقه : ماتریکس یعنی زادگاه عشق و دوستی
Registration date : 2008-11-16

خواندن مشخصات فردي http://matrixdl.4rumer.net

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: بیماریهای مقاربتی شایع درایران و جهان

پست من طرف Admin في السبت يناير 24, 2009 5:39 am

نام عفونت : سوزاكدوره مخفي بودن(نهفتگي) : 2 الي 10 روزعلايم در مردان : درد يا سوزش موقع ادرار و در برخي موارد خروج ترشحاتي از آلت .تشخيص و درمان : پزشك از ترشحات مجراي خروج ادرار و يا راست روده نمونه برداري ميكند . درمان با آنتي بيوتيك انجام ميشود .
avatar
Admin
Admin

ذكر
تعداد پستها : 697
Age : 34
آدرس پستي : mehryaar@inbox.com
شغل : ميكروبيولوژيست
وضعیت : مدير مسئول ( رياست سايت )
متن يا شعر مورد علاقه : ماتریکس یعنی زادگاه عشق و دوستی
Registration date : 2008-11-16

خواندن مشخصات فردي http://matrixdl.4rumer.net

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: بیماریهای مقاربتی شایع درایران و جهان

پست من طرف Admin في السبت يناير 24, 2009 5:41 am

نام عفونت : ايدزدوره مخفي بودن(نهفتگي) : 4 الي 120 ماهعلايم در مردان : در ابتدا ممكن است علامتي نداشته باشد اما در برخي موارد ممكن است با حالت شبيه به آنفلوآنزا كه گاهي همراه با تورم غدد لنفاوي و بثورات پوستي است ايجاد شود . چه شخص علامت داشته باشد و چه نداشته باشد ، عفونت ويروسي بوده و منتقل مي شود .تشخيص و درمان : تشخيص آن با آزمايش خون انجام ميشود . در حال حاضر روشي براي درمان آن وجود ندارد ولي روشهايي براي كند كردن پيشرفت بيماري وجود دارد .
avatar
Admin
Admin

ذكر
تعداد پستها : 697
Age : 34
آدرس پستي : mehryaar@inbox.com
شغل : ميكروبيولوژيست
وضعیت : مدير مسئول ( رياست سايت )
متن يا شعر مورد علاقه : ماتریکس یعنی زادگاه عشق و دوستی
Registration date : 2008-11-16

خواندن مشخصات فردي http://matrixdl.4rumer.net

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: بیماریهای مقاربتی شایع درایران و جهان

پست من طرف Admin في السبت يناير 24, 2009 5:42 am

نام عفونت : التهاب غير سوزاكي مجراي خروج ادراردوره مخفي بودن (نهفتگي) : 1 الي 6 هفتهعلايم در مردان : احساس درد يا سوزش هنگام ادرار بويژه صبح ها , ممكن است ترشحاتي نيز خارج شود .تشخيص و درمان : پزشك از ترشحات مجراي خروج ادرار نمونه برداري ميكند , درمان با آنتي بيوتيك انجام ميشود .
avatar
Admin
Admin

ذكر
تعداد پستها : 697
Age : 34
آدرس پستي : mehryaar@inbox.com
شغل : ميكروبيولوژيست
وضعیت : مدير مسئول ( رياست سايت )
متن يا شعر مورد علاقه : ماتریکس یعنی زادگاه عشق و دوستی
Registration date : 2008-11-16

خواندن مشخصات فردي http://matrixdl.4rumer.net

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: بیماریهای مقاربتی شایع درایران و جهان

پست من طرف Admin في السبت يناير 24, 2009 5:43 am

نام عفونت : شپش عانهدوره مخفي بودن (نهفتگي) : صفر الي 17 روزعلايم در مردان و زنان : معمولا خارش شديد در ناحيه آلت تناسلي وعانه وجود دارد بويژه شبها , شپشها بين 1 الي 2 ميليمتر طول دارند .تشخيص و درمان : درمان با محلولهاي از بين برنده شپشها صورت ميگيرد .
avatar
Admin
Admin

ذكر
تعداد پستها : 697
Age : 34
آدرس پستي : mehryaar@inbox.com
شغل : ميكروبيولوژيست
وضعیت : مدير مسئول ( رياست سايت )
متن يا شعر مورد علاقه : ماتریکس یعنی زادگاه عشق و دوستی
Registration date : 2008-11-16

خواندن مشخصات فردي http://matrixdl.4rumer.net

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

رد: بیماریهای مقاربتی شایع درایران و جهان

پست من طرف Admin في السبت يناير 24, 2009 5:44 am

نام عفونت : سيفليسدوره مخفي بودن (نهفتگي) : 1 الي 12 هفتهعلايم در مردان : در ابتدا زخمي بدون درد و بسيار مسري بر روي ناحيه تناسلی (معمولا روي آلت يا داخل راست روده) ايجاد ميشود .تشخيص و درمان : تشخيص با آزمايش خون و نمونه برداري از زخمها انجام ميشود . درمان با آنتي بيوتيك انجام ميشود .************ ********* ********* ********* ********* *****و بيماريهاي ديگري كه بدليل اهميت كمتر , از ذكر آنها چشم ميپوشيم .
avatar
Admin
Admin

ذكر
تعداد پستها : 697
Age : 34
آدرس پستي : mehryaar@inbox.com
شغل : ميكروبيولوژيست
وضعیت : مدير مسئول ( رياست سايت )
متن يا شعر مورد علاقه : ماتریکس یعنی زادگاه عشق و دوستی
Registration date : 2008-11-16

خواندن مشخصات فردي http://matrixdl.4rumer.net

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل

بازگشت به بالاي صفحه


 
صلاحيات هذا المنتدى:
شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد